Nuo seno žmonija mėgo ir domėjosi pranašystėmis, o karvedžiai ateities pranašus pasitelkdavo ir mūšiuose. Dabar žmonės skraido į mėnulį, gali išgydyti daugumą sunkiausių ligų ar per kelioliką valandų atsirasti kitame pasaulio krašte. Tačiau milijonai žmonių tebetiki horoskopais, nors seniai įrodyta, kad tam nėra jokio pagrindo.

  Kam įdomu, galite pasiskaityti daugiau apie Barnumo EfektąTaigi kodėl horoskopai yra labai blogai?

   

  Kodėl horoskopai yra šūdas?

  Horoskopai neturi nieko bendro su akademininiu mokslu. Nebent tai, kad mokslas tyrinėja žmones, kurie tiki horoskopais.

   

  Abstrakčios ir lengvai pritaikomos formuluotės

  Ne paslaptis, kad horoskopus dažnai rašo žurnalistai ir tekstų kūrėjai, todėl horoskopų formuluotės būna itin abstrakčios. Paimkite, pavyzdžiui, kad ir šios savaitės horoskopą. Zodiako ženklo mes nesakysime specialiai, nes tai, kas jam sakoma, tinka VISIEMS.

   

  „Šią savaitę virš jūsų galvos susitvenks juodi debesys.“

  Čia yra orų prognozė ar kas? Išanalizuokime šį sakinį. Ką reiškia „juodi debesys“? Ar tai yra kažkas labai blogo? Ne, sakinyje nėra sakoma, kad ATSITIKS kažkas blogo. Jei viskas bus gerai, astrologai tiesiog pasakys, kad tokia rizika buvo, o jei nutiks kažkas negero, jie teisinsis sakę, jog „virš jūsų – juodi debesys“. WIN WIN. Tai tas pats, kaip sakyti, kad „šią savaitę virš jūsų skraidys sėkmės paukštis, bet ar jūs jį pagausite ar ne, priklausys tik nuo jūsų“.

   

  „Akylai stebėkite žmones, su kuriais bendraujate.“

  Nu, šis patarimas yra auksinis. Mes galime jums duoti dar kelis: nevalgykite maisto nuo žemės, būkite budrūs, su nepažįstamais kalbėkite atsargiai.

   

  „Labai gali būti, kad jie nepasako visko, ką galvoja, ir vėliau šios paslaptys pridarys jums nemažai rūpesčių.“

  Labai gali būti, bet labai gali ir nebūti. Šios formuluotės yra tokios nekonkrečios, kad visų horoskopų pagrindinę mintį galima sutalpinti į vienintelę frazę – „Chebra, visko gali būti, bet gali ir nebūti“.

   

  „Atvirumas – jūsų vertingiausia korta. Reikalaukite jos iš savęs ir aplinkinių!“

  Tai tipinis horoskopų triukas – stimuliuoti jūsų ego paminint subjektyvų privalumą. Juk jūs neabejotinai esate nuoširdus, geras, jautrus, draugiškas, malonus, supratingas, užjaučiantis ir dar visaip kaip nuostabus. Nė vienas žmogus pasaulyje, išgirdęs tokias frazes apie save, nepasakys „NEEEE, ČIA NE AŠ“.
  Taip pat horoskopai naudoja tokias atsargias frazes, po kurių jūs galite sakyti BET KĄ:

  • Jūs galite“ (Jūs galite būti dolbaj*bas, bet galite ir nebūti. Galite būti tėtis, o galite ir nebūti.)
  • Ko gero“ (Ko gero, aš miegu su jūsų mergina, bet gali būti, kad ir nemiegu. KO GERO.)
  • Tikriausiai“.
  • Tikėtina“.
  • Regis“ (ne muzikos stilius.)

  Horoskopai meistriškai kuria pasirinkimo laisvės iliuziją. Pavyzdžiui, „jums gali sektis arba darbe, arba asmeniniame gyvenime“ (ir visai nesvarbu, kad gyvenimą sudaro tiek darbas, tiek asmeniniai santykiai) arba „jums pasiseks savaitgalį arba darbo dieną“. Jūs sutiksite vyrą arba moterį, nes maža tikimybė, kad sutiksite hobitą. Beje, galima ir taip parašyti: “Regis, ko gero, nesame tikri, ar tikėtina, jog sutiksite hobitą“.

  O blogiausia tai, kad horoskopų kūrėjai gauna už tai pinigus. Žiniasklaida vis dar generuoja iš jų pajamas (nors ir nebe taip, kaip anksčiau), ir tai yra elementari manipuliacija skaitytojų emocijomis.
  Horoskopų skaitymas ir galvojimas apie juos užima laiko, o laikas – neįkainojamas.

  Dar vienas, mūsų nuomone, labai pavojingas dalykas yra tai, jog horoskopai leidžia tikėti žmogui, kad gyvenime vykstantys dalykai nuo jo valios nepriklauso. Lietuvai, kaip postsocialistinei valstybei, toks gyventojų požiūris yra itin žalingas.

   


  Nori mažiau šūdo internete?

  Paremk mus. Pažadame nedaryti šūdo!
  Paremti, pasirinkdamas norimą sumą, gali Patreon rėmimo platformoje – www.patreon.com/1K

  PasidalinkShare on Facebook

  AR NORI EITI Į MŪSŲ YOUTUBE?

  TAIP